Obchod

Jiná jména smrti

Autor: Josef Křešnička

Doporučená cena : 190,- Kč.

Krásný dárek pro dospělé milovníky regionální literatury!

Online objednávka zde.

Jiná jména smrti
Jiná jména smrti

Máme-li hledat nějaký vzkaz autora, mířící aktuálně do dnešních dnů, vypůjčíme si pár jeho slov, napsaných s jistou dávkou nadhledu, vážnosti a vtipu zároveň: „Máme-li něčeho dosáhnout, musíme udržovat jistou míru míru, i když ozbrojenou myšlenkami vyslovenými i nevyslovenými.“ Právě tvrdohlavost Josefa Křešničky, živená vírou v nezastupitelnou roli regionální kultury a podpíraná malými radostmi a úspěchy, jej osvobozovala stejně jako Dona Quijota z jeho melancholického myšlení a pronikala do něj novou silou. V těch okamžicích Josef nalézal nový důvod k žití, k boji za něco, ke snění, k přesvědčování. To vše zrcadlí a autenticky postihuje právě jeho první beletristický text s příznačným názvem Jiná jména smrti, který se po více než pětadvaceti letech dočkává svého vydání. Není náhodou, že znalcům regionu, míst kolem Němčic, vesnice, kde Josef žil a psal, přijde v nemálo momentech ten text až příliš obrazotvorný, asociativní – ano, Josef v něm byl inspirován konkrétními osobami, nechal promluvit jejich charaktery, obnažil dennodenní i výjimečné události soužití komunity malé vesnice šumavského Podlesí v dobách ne zcela dávných, v socialistických kulisách.

Příběh Jiných jmen smrti by mohl nést mnoho různých podtitulů. A jeden z nich by byl „z dějin památkové péče let minulých“. Ano, takhle to bylo. Chátrající národní kulturní dědictví bylo doprovázeno nezájmem a chátráním celé společnosti. Stát se staral jen výběrově a naoko, zásluhy na zachování dědictví předků ležely na jednotlivcích. Jak píše Josef Křešnička, nečinné čekání na lepší zítřky bylo tím jiným jménem smrti. A píše o věcech aktuálních tehdy i dnes. Umírání krajiny, popírání tradic, neúcta k dílu předků jsou jiným jménem smrti i pro nás. Josef také připomíná, jak z toho ven. Nemlčet, upozorňovat, propojovat se s podobně smýšlejícími. Občas se i uchýlit ke lsti. Příběh je sice situován do autorova kraje – jména Jiřetice, Předslavice, Milodráž, Nahořany, Čekánka, Jakub Bursa jsou všem dosti známá – ale mohl by se odehrát kdekoli, kde je ve vsi zámek nebo jiná památka v péči socialistického státu. Pokud na tento kraj ještě více zaostříme, vidíme, že autor umisťuje hlavního aktéra příběhu a děj kolem něj do hospody. Sám tam i chodil a skrze příběh i odpovídá na otázku proč.

Knihu ilustrovala strakonická rodačka, absolvenka pražské UMPRUM  Marcela Vichrová. Objednávky telefonicky: 777 641 164, e-mailem: sod.dobrs@volny.cz.

Cena knihy Jiná jména smrti  je  190 Kč.

Poštovné ( balné + doběrečné) je  90 Kč.

Kniha je zasílána na dobírku.

Pod hradem dobršským

Autoři: Ondřej Fibich a Ivana Řandová
Vydalo v roce 2013 nakladatelství Ondřej Fibich – nakladatelství Hrad Strakonice ve spolupráci se Sdružením pro obnovu Dobrše.

Doporučená cena : 110,- Kč.

Poštovné ( balné + doběrečné) je  90 Kč.

Online objednávka zde

Dále lze zakoupit: Strakonice: Antikvariát – Hrad Strakonice, Dobrš: Galerie CoCo, Dobrš čp. 1 – zámek, dům čp. 32 na návsi. Objednávky telefonicky: 777 641 164, e-mailem: sod.dobrs@volny.cz.

pod_hradem_dobrskymBývala pošumavská krajina plná kořenitého vyprávění, zasmušilých vzpomínek i projevů lásky k domovu. Podivuhodní mužové a ženy nám zanechali desítky příběhů o časech, kdy jste mohli za vsí potkat polednici, v lese divého muže a u rybníka hastrmanku. Kdy noční louky ožívaly rejem světélek, ve studánkách bývala voda zázračná a o svatojánské noci jste mohli zbohatnout nebo ztratit život skrze kouzla čarodějnic. Již dávno dovyprávěl z kazatelny páter Ondřej de Waldt své mravoučné historky. Dudák Jan Racocha tu kdysi o černých hodinkách napínal mládež strašidelnými bájemi. Do nebe odešel i Josef Křešnička rozesmávat andělské posluchačstvo. Proto budiž pochváleny ruce, které pečlivě zaznamenaly lidové a historické pověsti z kraje pod hradem dobršským. S dovolením našich předků jsem je sebral a podle své sbírky Prácheňský poklad vypravuji dalším generacím. Ondřej Fibich

Pohádky ze šumavského Podlesí

Autor: Josef Křešnička

Doporučená cena : 250,- Kč.

Poštovné ( balné + doběrečné) je  90 Kč.

Online objednávka zde.

Plakát ke knize

Krásný dárek pro malé i velké čtenáře! Kniha obsahuje 15 pohádek s ilustracemi Marcely Vichrové. Samostatnou přílohou jsou omalovánky pro děti.

V PRODEJI NA VYBRANÝCH MÍSTECH:

 

 • Volyně: Knihy – Soňa Zámečníková
 • Informační středisko města Volyně
 • Dobrš: J. Kramlová, č.p.32
 • Praha:  Na Dolinách 8/30, Praha 4 ( Ivo Kraml)
 • Praha: Knihkupectví ACADEMIA – roh Václavského nám. a ul. Vodičkova
 • Kašperské Hory: INFOCENTRUM – Náměstí č. 1 – budova radnice
 • Písek: Knihkupectví a antikvariát „U slona“, Karlova ul.č.3

Objednávky telefonicky: 777 641 164, e-mailem: sod.dobrs@volny.cz.

Online objednávka:

  Vaše jméno a příjmení (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Váš telefon (nepovinný údaj)

  Vaše adresa

  Závazně objednávám kusů knihy Pod hradem dobršským.
  Závazně objednávám kusů knihy Pohádky ze šumavského podlesí.
  Závazně objednávám kusů knihy Jiná jména smrti.

  Ceník

  Cena knihy Pohádky ze šumavského Podlesí je 250 Kč . Cena knihy Pod hradem dobršským je 110 Kč. Cena knihy Jiná jména smrti je 190 Kč. Poštovné ( balné + doběrečné) je 90 Kč.

  Poznámka k objednávce


  [recaptcha]